Namai » Mokslo populiarinimas » Knygos » Knygos » Dramatiškos biografijos. Kovotojai, kūrėjai, karjeristai, kolaborantai…V.: Mintis, 2005; 2007; 2008.

Dramatiškos biografijos. Kovotojai, kūrėjai, karjeristai, kolaborantai…V.: Mintis, 2005; 2007; 2008.

Dramatiškos biografijos. Kovotojai, kūrėjai, karjeristai, kolaborantai…V.: Mintis, 2005; 2007; 2008.

Užveskite pelę

Dažną skaitytoją domina, kodėl „Dramatiškas biografijas“ nutariau leisti ne savo pavarde, o slapyvardžiu. Iš tikrųjų nesiekiau pasislėpti nuo kritikos, tik norėjau, kad knyga būtų vertinama neatsižvelgiant į autoriaus asmenį ir kad aš, bent jau tarp fizikų, būčiau vertinamas pagal savo pagrindinę veiklą.

Knyga susilaukė daugiau skaitytojų dėmesio negu kuri nors mano fizikos populiarinimo knyga: „Dramatiškų biografijų“ vienas po kito buvo išleisti net trys leidimai. O vienas istorikas, pritaręs tos knygos pasirodymui, susitikęs mane pasakė: „Na ir detektyvą parašei, net mano žmona jį skaito.“

Karazija, R. Pėdos. Vilnius,  2017.

 

Mano galva, R. Subačiui labiausiai pavyko rašytojų ir menininkų biografijos. Tai rodytų, kad autorius savo profesija artimesnis šių sričių kūrėjams. Tačiau apskritai „Dramatiškos biografijos“ duoda daug žinių, skatina mąstyti, ginčytis. Todėl jas tikrai verta skaityti.

Truska, L. Ar visą tiesą apie savo herojus pasakė „Dramatiškų biografijų“ autorius? Gairės, 2007, nr. 6, p. 12.

 

Knygoje pateikiamos dvidešimt šešių žinomų Lietuvos žmonių biografijos. Tai neeilinės XX amžiaus asmenybės, turėjusios nemažą poveikį šalies politikai, menui, literatūrai, mokslui; garsios savo kūriniais, žygiais, prieštaringais poelgiais, kai kurios ir išdavystėmis. Dar neseniai per Lietuvą praslinko trys okupacijos bangos, o būtent istorijos lūžių, okupacijų metais žmonės labiausiai atsiskleidžia ir išsiskirsto į kovotojus, kūrėjus, karjeristus, kolaborantus…

Per žmonių likimus bandoma atskleisti to sudėtingo laikotarpio Lietuvos istorijos bruožus. Knyga parašyta remiantis daugeliu šaltinių, neretai ir paprastam skaitytojui sunkiai prieinamų. Antra vertus, tai nėra mokslo darbas, o faktais paremti pasakojimai apie asmenybių likimus, inteligentijos kelius ir kryžkeles. Autorius stengiasi laikytis filosofo S. Šalkauskio nuostatos: „Patriotizmas įsako matyti visą tiesą apie savo tautos praeitį“, tačiau tos tiesos ieško be išankstinės nuostatos, kartu su skaitytoju, bando įžvelgti poelgių logiką.

Pastaruoju metu vis populiaresnė tampa tikrais faktais pagrįsta literatūra, todėl ši knyga irgi turėtų sulaukti visuomenės dėmesio. Istorinės literatūros Lietuvoje leidžiama nemažai, tačiau dažniausia tai būna arba sausoki mokslo veikalai, arba siauresnės tematikos knygos ir atsiminimai.

„Dramatiškos biografijos“ užima savitą vietą, nes pateikia platų biografijų spektrą: pasakojimai apie įdomias ir prieštaringas asmenybes galėtų patraukti jaunimą, o vyresnės kartos skaitytojus – žiniomis apie dažnai minimus, bet vis dėlto mažai pažįstamus politikos ir kultūros veikėjus.

Šioje knygoje mėginama atskleisti tokių asmenybių, kaip Antanas Smetona, Vincas Krėvė – Mickevičius, Justas Paleckis, Salomėja Nėris, Marytė Melnikaitė, Vytautas Mačernis, Balys Sruoga, Kostas Kubilinskas, Vytautas Žalakevičius, Romas Kalanta ir kitų, gyvenimus.

Bernardinai.lt, Sausio 25 d., 2006