Namai » Apie parodą
Apie parodą
Pasakos – tai mūsų protėvių dvasinės kultūros atspindys. Būtent pasakoms turime būti dėkingi, kad gyvenime vadovaujamės neginčijamomis dorovės normomis: nepalikti draugo nelaimėje, padėti stokojančiam ir t.t. Pasakose atsispindi kolektyvinė visos žmonijos bei atskirų tautų patirtis. Jau kelis šimtmečius liaudies pasakos užrašinėjamos ir moksliškai tiriamos, o pastaruoju metu susidomėjimas jomis vis didėja.
LMA Vrublevskių bibliotekoje saugoma gausybė pasakų tekstų ir joms skirtų mokslinių darbų. Šioje virtualioje parodoje stengtasi pristatyti naujausius leidinius. Parodai iš Bibliotekos fondų buvo atrinktos 192 kiek galima naujesnės šios temos knygos. Jos sugrupuotos į skyrius. Tai – įvairių tautų, lietuvių liaudies, literatūrinės užsienio ir lietuvių autorių, eiliuotos pasakos, taip pat pasakų tyrimų leidiniai. Pačių naujausių ir kol kas Lietuvoje tik LMA Vrublevskių bibliotekoje saugomų knygų gausiau rasite Įvairių tautų skyriuje.
18 parodoje eksponuojamų leidinių – iš prof. habil. dr. Bronislavos Kerbelytės asmeninės kolekcijos. 2020 m. 85-erių metų jubiliejų šventusi žymi tautosakos tyrinėtoja 2016 m. Vrublevskių bibliotekai padovanojo savo asmeninę knygų kolekciją, kurios didelė dalis saugoma tik LMA Vrublevskių bibliotekoje, žr.: http://aleph.library.lt/F/?func=find-b&request=Ker&find_code=WSF&local_base=mab01.
Parodoje eksponuojamas kapitalinis veikalas – Pasakų enciklopedija (Enzyklopädie des Märchens), pakartotinai išleistas 2017 m. Vokietijoje. LMA Vrublevskių biblioteka turi visą 15 tomų enciklopedijos komplektą. Tai išsamus mokslinis folkloristikos leidinys.
Kokį poveikį mums daro pasakos? Štai keletas pastebėjimų. Mus supantis, o šiuo metu ir gluminantis pasaulis blaško, išbalansuoja mus. Tvarką savo gyvenime mums gali padėti atkurti pasakos, kurios nuo seno turtina žmogaus dvasinį pasaulį. Pasakos įvairiais pavidalais mums praneša, kad gyvenime teks neišvengiamai susidurti su sunkumais, tačiau, jei iššūkius priimsime ryžtingai, įveiksime visas kliūtis. Pasakų veikėjai nebūna daugiaveidžiai. Jie yra geri arba blogi. Susitapatinimas su geraisiais pasakų veikėjais yra ypač naudingas vaiko asmenybės raidai. Herojų poelgių semantika gali padėti nūdienos kasdienybėje. Pasakos nukelia į daug spalvingesnį ir šviesesnį gyvenimą, suteikia vilties ir tikėjimo. Daug įžvalgų ir atsakymų apie pasakų reikšmę žmogaus gyvenimui rasime garsaus vaikų psichologo Bruno Benttelheim knygoje Kodėl mums reikia stebuklo: pasakų reikšmė ir svarba, B. Kerbelytės leidinyje Liaudies pasakos prasmė ir kitose parodoje eksponuojamose knygose.
Pasaka visais laikais svarbi įvairaus amžiaus žmonėms. Pastebėtina, kad pasakos dabar yra labiau mėgstamos vaikų, tačiau šios parodos leidinių pasiūla yra labai plati ir be didelių pastangų pasaką išsirinks tiek suaugęs, tiek ir mažasis skaitytojas. Mokslo bendruomenė taip pat ras ją dominančių leidinių. Smagaus ir turiningo skaitymo!
Parodos rengėjos ir tekstų autorės: Daiva Liudavičienė, Ana Venclovienė, Sigita Malūkienė, Rita Novikovienė
Redaktorius Artūras Judžentis
Medžiagą internete pateikė Audronė Steponaitienė
Už patarimus, rengiant parodą, esame dėkingi Eglei Šegždienei
.